RUŞEYMLİ TAM BUĞDAY UNU EKMEĞİ

Tam buğday unu, buğdayın dış kabuğuyla birlikte öğütülmesiyle elde edilir ve içinde hiçbir katkı maddesi yoktur.

Ruşeym Organizmada hücre zarının dayanıklılığını sağlaması ve bağışıklık sistemini desteklemesi önemli niteliklerindendir. Koroner kalp hastalığı riskini azaltıyor, damarların elastikiyetini sağlıyor, damarlarda plak oluşumunu önlüyor ve kanı akışkan hale getiriyor. Diyabetli hastalarda damar hasarını önler ve üreme faaliyetlerini aktive eder. ( RUŞEYM NEDİR TIKLAYIN ÖĞRENİN)

YÖREM KÖY EKMEĞİ

Buğdayın düz çekimi ile elde edilen undan yapılan köy ekmeği, başta besinsel lifler olmak üzere buğdayın tüm öğelerini içinde barındırmaktadır.

Köy ekmeğinin bünyesinde bulunan buğday özü (embriyo) ve dış kabuğu (kepek), yeterli ve dengeli beslenme için gerekli olan mineral madde ve B grubu vitaminler bakımından oldukça zengindir.

Köy ekmeğinin enerji değeri düşüktür ve kilo almak istemeyenlerin, zayıflamak isteyenlerin köy ekmeği tüketmesi önerilir.

BEYAZ EKMEK

Sofralarımızın vazgeçilmez gıdası olan ekmek, birçok çeşidi ile zevkle tüketilmektedir.

Ekmek aynı zamanda sağlıklı bir diyetinde önemli bir parçası olup, karbonhidrat, protein, besinsel lif, vitamin ve mineralleri temin eden besleyici bir besindir.

ÇAVDARLI KEPEKLİ EKMEK

Yüksek oranda besinsel lif içermektedir. Kabızlık, hemaroid, kalın bağırsak kanserleri, diabet, sindirim bozuklukları, kalp damar hastalıkları ile diyetin lif içeriği arasında paralellik olduğu tespit edilmiştir.

Kepekli ekmeğin enerji değeri düşüktür ve içerdiği besinsel lifler sebebiyle kişiye doygunluk hissi vermektedir. Bu sebeple kilo almak istemeyenlerin, zayıflamak isteyenlerin kepekli ekmek tüketmesi önerilmektedir. Bu lezzet Çavdar ile zenginleştirilmiştir.

HAŞHAŞLI EKMEK

Haşhaş tohumu, mesane iltihabında, raşitizmde, kabızlıkta vs. kullanılır.

Ezmesi, hamurun arasına katılarak üretilen haşhaşlı ekmek, yüksek besin değeri ile özellikle kahvaltı sofraları ve çay saatlerinin vazgeçilmez lezzetlerindendir.

ZEYTİNLİ EKMEK

Zeytin Ezmesinin, hamurun arasına katılarak üretilen zeytinli ekmek, yüksek besin değeri ile özellikle kahvaltı sofraları ve çay saatlerinin vazgeçilmez lezzetlerinden ve yeniliklerimizdendir.

HAMURSUZ EKMEK

Buğday ununa yoğurt, soda ilave edilerek kendine has mayalama ve pişirme yöntemi ile değişik bir ağız tadı ve ekmek kültürüdür.