Ekmekçi dede (somuncu baba)

    Bursa'daki Ulu camii yapılırken, fırında ustalara ekmek yaptığı için "Ekmekçi dede" diye biliniyor. Bu arada Camii'nin inşaatı bitinceye kadar çalışan ustalara ekmek vermiş.

    Camiinin açılışı merasiminde hutbeye kendisi çıkıyor (Fatiha ) suresine 7 mana veriyor.

    1'nci ve 2'nci manasını cemaatin yanı sıra meleklerde anlayamıyor. 3'ncü manayı kendisi de anlayamıyor bunu sadece melekler anlamış. 4'ncü manayı hem melekler hem de kendisi anlamış, 5. 6. ve 7'nci manasını da kendisiyle birlikte cemaatte anlamış.

    Halk onu o zaman büyük bir zat olduğunu anlayınca camii'nin kapısında elini öpmek istiyorlar. Bu arada halk camii'nin her 3 kapısında da aynı anda elini öpüyorlar. Halk beni tanıdı diye oradan ayrılıp izini kaybediyor.

    Bu arada Bursa'dan ayrılan Ekmekçi dede Tavşanlı'nın Beyköy köyüne gelip burada sığır çobanı duruyor. Burada kendisini son derece gizleyen bu zatı kimse tanıyamıyor. Fakat bir gün köy sakinlerinden huysuz bir kadının ineği sığırı ile birlikte gelmiyor. İnek sahibi olan bu kadın Ekmekçi dedeye çok hakarette bulunuyor. Dede hemen ineği aramaya çıkıyor. Bir rivayete göre Tunçbilek - Tavşanlı arasındaki mezarının olduğu yere bakıyor ki, İneğin orada olduğunu ve otladığını görüyor. Ekmekçi dede ineğe şöyle sesleniyor;

- ya mübarek hayvan, niçin eve gelmedin? Senin sahibin bana bir sürü hakarette bulundu, deyince (inek) Biizmillahite'l' lisana gelerek:

- Sahibim beni her zaman dövüyor, neden senin sütün çıkmıyor diye. Memelerime vuruyor. Ben karnımı iyice doyurup sütüm daha çok olsun diye eve geç gitmemin sebebi de budur.

Geriden bu durumu takip eden ineğin sahibi olan bu kadın, konuyu köylülerine anlatıyor. Haliyle burada da tanınan ekmekçi dede Allaha dua edip Yarabbi burada benim ruhumu al diyor ve orada vefat ediyor.

Bir ara Zatın kabristanının bulunduğu yerdeki viraj karayolları tarafından kaldırılmak istenmiş ise de tam 3 tane Greyderin bıçağı kırılmıştır. O günden bugüne kadarda o mevkide hiçbir kazaya rastlanmamıştır.

Başka bir rivayete göre de, bu tür sevilip sayılan evliyalar sevilip halk tarafından sayıldığı için bunları sahip çıkan çok olmaktadır. Bu nedenle Niğde Aksaray eşrafı da bu şahsın mezarının kendi bölgelerinde olduğunu söylemektedirler.

Ekmekçi dede ile ilgili birçok kerametler anlatılır. Bunlardan birkaç tanesini Tavşanlı Belediye Başkanlığı yapmış, emekli öğretmen ve Tavşanlı Tema Başkanı Fevzi COŞKUN'dan dinliyelim: Belediye başkanlığı yaptığımız dönemde EKMEKÇİ DEDE'nin oraya su getirmek için yolun kapatılması gerekiyordu. Zamanın Trafik amirine yolun 2 - 3 saat kadar kapatılmasını rica ettik, onlarda kömür kamyonlarının ve diğer araçların çok işlek olduğunu yolun kapatmalarının imkansız olacağını söylediler. Ama suyu geçirmemiz için başka çare olmadığını söyleyerek yolda çalışma yapacağımızı beyan ettik trafik amiri istemeyerek de olsa yolun her iki tarafına ekipler koyarak yolu kapanmasını sağladı, bizde kepçe ve diğer iş makinaları ile yaklaşık olarak 1 - 2 saat yolda çalışma yaptık. İşimiz bittiğinde trafik amiri yanımıza gelerek hayretini ve şaşkınlığını şöyle ifade etti, normalde bu yoldan 2 - 3 dakikada bir araba geçerken siz çalışmaya başladığınız zaman zarfında 1 tane dahi araç geçmedi buda ekmekçi dedenin ne kadar büyük bir zaat olduğunu göstermektedir. Dedi. Bu trafik amiri her sene Tavşanlıya gelip EKMEKÇİ DEDE'yi ziyaret edip dua ediyor.

Ekmekçi dede (Somoncu baba)

Ekmekçi dede fotoğrafları